Gecoördineerd landschapsbeheer (LOB)



Delen

Regionaal Landschap Brabantse Kouters ondersteunt gemeenten en andere beheerders bij het regulier landschapsonderhoud, van inventarisatie tot uitvoering.

Dankzij een gedragen visie beheren we houtkanten, (knot)bomen, hagen en heggen, poelen, bermen, ... samen met alle partners van het buitengebied, zoals landbouwers, particulieren, gemeenten. 

Enkel voordelen

Kleine Landschapselementen (KLE’s) zijn vaak achterstallig beheerd. Door een versnipperde expertise gebeurt het onderhoud niet altijd goed waardoor landbouwers en passanten overlast ervaren.

Kleine landschapselementen die goed beheerd worden zijn meer dan een lust voor het oog. Ze storen de passant en de omliggende akkers niet, maar zorgen voor extra biodiversiteit, een goede waterhuishouding, schaduw voor het vee, ... Een goed onderhouden houtkant slaat per jaar zelfs gemiddeld 3,66 ton CO2 per kilometer op.

De sterkte van de samenwerking zit in de gedragen gebiedsvisie die het optimale beheer definieert. Zo zal een houtkant in bosrijk gebied anders beheerd worden dan in agrarisch gebied. De gebiedsvisie is gebaseerd op een inventarisatie en opgesteld in samenspraak met alle betrokken actoren in het buitengebied (landbouw, natuur, gemeente,…).

Gecoördineerd landschapsbeheer

  • zet kostbare tijd, middelen en beheerkennis efficiënter in
  • helpt beleidsvisies vlotter vertallen naar terreinonderhoud (en draagt zo bij tot de visievorming).
  • neemt de coördinatie van de uitvoering (deels of volledig) in handen.
  • geeft besturen de kans om intergemeentelijk samen te werken (bijvoorbeeld op het vlak van aanbestedingen).
  • informeert buurtbewoners en aanliggende gebruikers.
  • ondersteunt de digitalisatie van het groenbeheer.

Landschapsbeheer binnen de Brabantse Kouters

Regionaal Landschap Brabantse Kouters startte in 2018 met het Loket Onderhoud Buitengebied in Asse, Zaventem en Zemst. Momenteel genieten ook Grimbergen, Meise en Wezembeek-Oppem van de voordelen van een gecoördineerd landschapsbeheer. 

In de winter van 2025 - 2026 werden...

4619

meter hagen, heggen en houtkant beheerd in Asse, Meise, Zemst en Zaventem

423

meter houtkant en holle weg hersteld

259

bomen geknot

Bekijk de visiekaarten

Meer weten over het LOB?

Heb je interesse in gecoördineerd landschapsbeheer? Of wil je meer weten? Contacteer ons op lob@brabantsekouters.be of 02 253 43 04.

LOB aan de slag in Zemst
© RLBK